Raty równe
Jak sama nazwa wskazuje, raty równe polegają na tym, że przez cały czas trwania umowy spłaca się co miesiąc identyczną kwotę. Po podpisaniu umowy kredytowej otrzymujesz harmonogram rat i widzisz, że wartość każdej z nich jest taka sama. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest stałe obciążenie domowego budżetu, co pozwala na zaplanowanie wydatków i jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż raty malejące, których wysokość się zmienia w czasie.
Kolejna zaleta rat równych to lepsza zdolność kredytowa niż w przypadku rat malejących, co znaczy, że przy ratach równych możesz pożyczyć większą kwotę. Z kolei do wad należy zaliczyć wyższe oprocentowanie, które wiąże się z ratami równymi. Wynika to z faktu, że w ich ramach najpierw oddaje się odsetki, a dopiero na końcu kapitał, w efekcie czego koszty są większe. Różnice w wysokości rat w zależności od ich rodzaju dobrze unaocznia internetowa porównywarka kredytowa https://kredytowo.org.
Raty malejące
W odróżnieniu od rat równych wysokość rat malejących różni się w czasie. Wybierając to rozwiązanie, na samym początku spłacania kredytu obciążenie Twojego budżetu będzie więc większe niż w przypadku rat równych. Dzieje się tak, ponieważ najpierw w większej części spłaca się kapitał, a dopiero później odsetki, które dzięki pomniejszonemu kapitałowi są po prostu niższe. Wybór rat malejących oznacza jednak niższą zdolność kredytową, co ogranicza wysokość kwoty, jaką chcesz pożyczyć. Pod względem finansowym raty malejące są opłacalniejsze, ale mniej przewidywalne niż raty równe. Ponieważ ich wysokość się zmienia w czasie, obciążenie Twojego budżetu jest nierównomierne, co nie sprzyja planowaniu.
Co wybrać
Podsumowując, raty zarówno równe, jak i malejące mają swoje zalety i wady. Zanim zdecydujesz się na jedno z tych dwóch rozwiązań, przeanalizuj je pod własnym kątem. Jeśli znajdujesz się w dobrej sytuacji materialnej i wiesz, że poradzisz sobie z dużym obciążeniem finansowym na początku spłacania kredytu, lepszym wyborem wydają się raty malejące, głównie ze względu na to, że są bardziej opłacalne i generują mniejsze koszty. Pamiętaj również o tym, że nie zawsze możesz wybrać rodzaj rat – nie pozwalają na to np. błyskawiczne kredyty z minimalnymi formalnościami ani kredyt na oświadczenie według kredytowo.org.