Do powstawania żylaków prowadzi przewlekła niewydolność żylna. Jest ona następstwem nieprawidłowego działania żył, a dokładnie zastawek żylnych w kończynach dolnych – dochodzi wtedy do cofania się krwi i powstawania sinoniebieskich wybrzuszeń określanych jako żylaki.
Na powstawanie żylaków najbardziej narażone są kobiety, ale również problem ten dotyka mężczyzn. Rozwojowi przewlekłej niewydolności żylnej sprzyjają przede wszystkim długotrwała praca w pozycjach siedzącej albo stojącej, niektóre sporty, na przykład podnoszenie ciężarów, okres ciąży, częste zaparcia, nadwaga i otyłość, noszenie obuwia na wysokim obcasie, zaburzenia hormonalne.
Główne objawy przewlekłej niewydolności żylnej:
- obrzęki nóg
- uczucie ciężkości
- pajączki – popękane naczynka na nogach
- drętwienie nóg
- pieczenie nóg
Jeśli dojdzie do powstania żylaków, nie należy ich lekceważyć. Nieleczone mogą się powiększać i dawać bardziej nieprzyjemne objawy.
W leczeniu żylaków stosuje się różne metody, między innymi kompresoterapię, która polega na noszeniu rajstop czy pończoch uciskowych, leki wzmacniające ścianki żył w kończynach dolnych, a także szereg zabiegów.
Obecnie jednymi z najnowocześniejszych zabiegów w leczeniu żylaków są zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS oraz zabieg klejenia żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock. Na czym polegają i gdzie można je wykonać?
Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS
To nowość w dziedzinie chirurgii naczyniowej – zabieg wykonywany jest w Polsce dopiero od 2013 roku, ale już teraz jest bardzo popularny.
Polega ona na nakłuwaniu żylaków i wprowadzaniu do nich aplikatorów dostarczających parę wodną o temperaturze 110-120 stopni Celsjusza. Para powoduje uszkodzenie ścianek żylaka i jego zarośnięcie. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i pod stałą kontrolą z użyciem aparatu USG. Trwa do 60 minut.
Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS to metoda małoinwazyjna, która ma bardzo dużą skuteczność także w leczeniu żylaków dużych (o średnicy większej niż 20 mm), żylaków o krętym przebiegu, a także żylaków nawrotowych. Metoda ta jest małoinwazyjna i pozwala na szybką rekonwalescencję.
Zabiegi wykonuje Centrum Medyczne Plus Med – więcej informacji na ich temat wraz z cennikiem można znaleźć na stronie internetowej: https://plusmed.info.pl/zabieg-wewnatrzzylnej-ablacji-para-wodna-skleroterapia-parowa-svs/.
Zabieg klejenia żylaków
Z kolei zabieg klejenia żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock to metoda polegająca na wykorzystaniu specjalnych preparatów pozwalających na zaklejenie oraz usunięcie żylaka.
Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, jest szybki i efektywny. Trwa zaledwie 10-40 minut w zależności od rodzaju żylaka. Polega na wprowadzeniu do światła żyły cewnika ze specjalnym klejem powodującym zamknięcie naczynia. Żylak znika wtedy po kilku miesiącach.
Metoda pozwala na szybki powrót do normalnej aktywności, a także nie wymaga dodatkowego noszenia pończoch uciskowych. Można ją również wykonać w okresie lata – nie ma potrzeby unikania słońca.