Co to jest rozpuszczalnik?
Rozpuszczalniki to substancje lub mieszaniny, które mają zdolność do rozpuszczania innych związków. W języku potocznym często używamy zamiennie słowa „rozpuszczalnik” z „rozcieńczalnik”. Zasadniczo znaczą one to samo. Trzeba jednak pamiętać, że każdy rozpuszczalnik jest rozcieńczalnikiem, ale nie każdy rozcieńczalnik jest rozpuszczalnikiem. Najbardziej znanym i powszechnie stosowanym rozcieńczalnikiem jest woda. W przypadku rozpuszczalników chemicznych lista dostępnych produktów jest bardzo długa. Obecnie możemy zakupić taki rozpuszczalnik, jaki jest nam potrzebny.
Rozpuszczalnik uniwersalny dobry na wszystko
To element, który powinien znajdować się w każdym domu. Najczęściej tworzy go mieszanina toluenu i acetonu. Rozpuszczalnik uniwersalny poradzi sobie z większością typów farb. Można stosować go farb ftalowych, celulozowych, poliwinylowych, chlorokauczukowych i chemoutwardzalnych. Musimy jednak pamiętać, że taki rozpuszczalnik nie da nam tak dobrych efektów jak rozpuszczalniki dedykowane.
Jakie wyróżniamy rozpuszczalniki organiczne dedykowane?
Jeśli potrzebujemy rozpuszczalnika do konkretnego użytku, postawmy na produkty dedykowane. Są one o wiele bardziej skuteczne. W tej kategorii znajdziemy benzynę ekstrakcyjną, której nie stosuje się do rozcieńczania farb, ze względu na to, że nie jest całkowicie przezroczysta. Rozpuszczalnik ten sprawdzi się natomiast do zmywania i odtłuszczania powierzchni, ponieważ dobrze rozpuszcza zanieczyszczenia organiczne. Benzyna ekstrakcyjna rozpuszcza plastik, co prowadzi do zmatowienia materiału. Pamiętajmy o tym zanim użyjemy jej w nieodpowiednim miejscu.
Rozpuszczalniki do lakierów
Kolejną dość szeroką grupą rozpuszczalników są te przeznaczone do lakierów. Najbardziej uniwersalny jest ten oznaczony jako preparat ogólnego przeznaczenia. Sprawdzi się on w pracy z lakierami ftalowymi, olejnymi i asfaltowymi. Kolejne rodzaje rozpuszczalników są dedykowane określonym rodzajom farb. Znajdziemy więc rozcieńczalniki ftalowo-karbamidowe, ftalowe, czy nitro. Drugi z wymienionych rodzajów jest szczególnie wykorzystywany w motoryzacji, ze względu na pracę z farbami antykorozyjnymi. Na rynku znajdziemy również bez żadnych problemów rozpuszczalniki chlorokauczukowe i epoksydowe. Te ostatnie pomogą nam usunąć chociażby farby dwuskładnikowe.
Gdzie kupić rozpuszczalniki organiczne?
Rozcieńczalniki przydadzą nam się nie tylko w konkretnych gałęziach przemysłu, ale również podczas prac budowlanych czy remontowych. Gdzie możemy je kupić? Praktycznie w każdym sklepie z farbami. Rozpuszczalniki organiczne oferują także polscy dystrybutorzy, tacy jak Oqema. Pod tym linkiem możesz sprawdzić ich aktualną ofertę. Na uwagę zasługuje możliwość mieszania wybranych rozpuszczalników w dowolnej proporcji. Dzięki temu otrzymamy preparat, którego nie dostaniemy w sklepie stacjonarnym, a który pomoże nam rozwiązać nasz problem.