Poniższym tekstem staramy się rzecz wyjaśnić, tak abyś mógł znacząco obniżyć wydatki swojego gospodarstwa domowego na energię elektryczną z pełnym zrozumieniem zapisów na rachunku i korzyści, jakie faktycznie możesz uzyskać. Na szczęście w całej Polsce możemy już swobodnie wybrać sprzedawcę prądu w całej Polsce, w tym na terenie Słupska.
Co ma w sobie rachunek za prąd
Po pierwsze musisz wiedzieć, że to co dostajesz od sprzedawcy energii, to dokładnie jest rachunek za: energię elektryczną oraz za tzw. opłata handlowa. Opłata handlowa to suma dystrybucji i sprzedaży - cena prądu u konkretnego dostawcy jest sumą kosztów dystrybucji Operatora Systemu Dystrybucyjnego i sprzedaży.
Główna część Twojego rachunku - opłata za energię czynną - to cena wyłącznie za prąd, który w danym okresie wykorzystałeś.
Pięć kolejnych pozycji na Twoim rachunku, to tzw. opłaty wg taryfy dystrybutora. Są to dokładnie takie pozycje, jak: opłata przesyłowa stała, opłata sieciowa, opłata abonamentowa, opłata przejściowa oraz opłata jakościowa.
Opłaty zmienne
Opłaty zmienne zależą od tego, ile energii wykorzystałeś. Opłata jakościowa - pokrywasz nią koszty Urzędu Regulacji Energetyki, które ponosi on w związku z utrzymaniem równowagi w systemie energetycznym. Opłata sieciowa - nią ponosisz koszty związane z przesyłem energii do Twojego domu.
Opłaty stałe
Opłata przesyłowa - obliczana jest w zależności od liczby faz lub od wielkości zapotrzebowania na moc, którą ustalasz przed podpisaniem umowy ze sprzedawcą prądu. Opłata przejściowa - to stałe wynagrodzenie za usługę udostępniania prądu przez URE. Opłata abonamentowa - wnosząc ją wynagradzasz sprzedawcy prądu koszty związane z dystrybucją i obsługą klienta.
Prognoza sprzedaży prądu
Inną ważną częścią twojego rachunku za prąd, jest prognoza sprzedaży z kwotami do zapłaty w najbliższym czasie. Na podstawie analizy długoterminowej, sprzedawca energii wie już mniej więcej, ile prądu zużywasz, dlatego możliwe jest określenie przybliżonej wartości twojego zapotrzebowania na energię elektryczną w najbliższych miesiącach. Wartość prognoz szacuje się na podstawie płatności z poprzedniej faktury.
Na co zwracać uwagę podpisując umowę z nowym dostawcą?
Umowy zwykle oferowane są na okres od 1 do 3 lat. Podpisując nową umowę czytaj uważnie wszystko, ale naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na zapisy dotyczące:
- kar za wcześniejsze rozwiązanie umowy, okresu rozliczeniowego, wysokości opłaty handlowej, informacji o trybie i zasadach, jakim podlega ewentualna zmiana treści umowy, czasu i formy ewentualnego wypowiedzenia umowy.
Po dokonaniu wyboru sprzedawcy możesz udzielić mu pełnomocnictwa do załatwienia wszelkich formalności, związanych ze zmianą.
Najtańszy prąd w zasięgu ręki
To o czym na pewno warto pamiętać, to przed podpisaniem umowy na prąd dla domu przeczytaj ją dwa razy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości proś konsultanta o wyjaśnienia. Na przykład na stronie poprostuprad.pl znajdziesz wszystkie dokumenty, które możesz spokojnie przestudiować zanim jeszcze skontaktuje się z Tobą sprzedawca. Znajdziesz też wyliczenie, ile zaoszczędzisz na rachunkach za prąd, o ile zdecydujesz się na zmianę sprzedawcy. Wybierając odpowiednią dla twojego gospodarstwa domowego w Słupsku taryfę możesz zmniejszyć rachunki nawet o kilkaset złotych w skali roku! Warto podkreślić, że zmiana taryfy w ramach grupy G (dla gospodarstw domowych) często nie obciąża cię żadnymi kosztami finansowymi (o ile Twój dotychczasowy sprzedawca nie przewiduje kar umownych za zmianę - sprawdź umowę).
Dodatkowe korzyści
Sprzedawcy energii elektrycznej w Słupsku mają dla Ciebie wiele interesujących ofert dodatkowych. Na stronie poprostuprad.pl możesz spotkać się z bieżącymi poradami, konsultacjami, czy przygotowaniem kolejnych dokumentów. Na pewno profesjonalna obsługa klienta pomoże Ci zrozumieć wszystko, czego nam nie udało się w tym tekście do końca wyjaśnić.