Na samym początku należy ustalić swoje szanse na powodzenie procesu i dokładne określenie podstaw prawnych o które będzie się toczył. W tym momencie dobrze jest skonsultować się z wybranym adwokatem kościelnym, który po zapoznaniu się z sytuacją, będzie w stanie wskazać wszystkie najlepsze rozwiązania. Niestety porady te zazwyczaj są płatne.
Drugim krokiem jaki należy podjąć, aby unieważnić ślub kościelny, jest przygotowanie oraz złożenie tzw.skargi powodowej, która jest odpowiednikiem pozwu w sądzie cywilnym. W skardze należy podać konkretny, uzasadniony powód, czyli tzw.tytuł, za sprawą którego dana osoba ubiega się unieważnienia ślubu. Dokument ten należy przygotować w dwóch egzemplarzach i dostarczyć do sądu duchowego przy diecezji, w której był zawarty dany związek małżeński, bądź w której mieszka pozwany(choć wikariusz sądowy nie zawsze wyraża na to zgodę).
Do skargi należy również dostarczyć dokument potwierdzający stan cywilny, oraz oryginał świadectwa ślubu. Warto wspomnieć, że niektóre sądy wymagają także dołączenia świadectw chrztu obu stron. Oprócz tego, wraz ze skargą, w sądzie trzeba złożyć również dowody, którymi dysponujemy(np.e-maile, dokumentacja medyczna, orzeczenia biegłych), oraz listę świadków. Należy pamiętać, że materiał dowodowy musi być odpowiednio dobrany. W przeciwnym razie skutkować to będzie jego odrzuceniem, co oczywiście będzie prowadziło do nieudowodnienia danej postawy, oraz przegrania całego procesu.
Po dostarczeniu wszystkich odpowiednich dokumentów, sąd wysyła wezwanie do związania sporu do obydwu stron, a następnie wydaje dekret ustalający przedmiot sporu (na podstawie skargi powodowej i uzyskanych odpowiedzi) i wskazuje, z jakiego powodu będzie przez niego sprawdzana ważność związku małżeńskiego. Dokumenty pomoże Tobie skompletować dedykowany prawnik – np. Radca prawny Jolanta Wolska.
Kolejnym etapem unieważnienia ślubu kościelnego jest postępowanie dowodowe, podczas którego obie strony składają wyjaśnienia. Przesłuchiwani są również świadkowie, a następnie sąd wyznacza dziesięciodniowy termin. Strony mają wtedy czas na zapoznanie się z całym zebranym materiałem dowodowym. Po upływie wskazanego terminu Obrońca Węzła Małżeńskiego musi przedstawić uwagi przedwyrokowe, czyli inaczej mówiąc-wskazuje on wszystkie okoliczności, które zostały uznane za przemawiające za ważnością danego małżeństwa. Zarówno adwokat, jak i strona mają pełne prawo do złożenia odpowiedzi na wszelkie uwagi. Na koniec sąd wydaje wyrok. Jeżeli orzeka on nieważność małżeństwa-sprawa trafia do trybunału drugiej instancji, w przeciwnym razie strony mają możliwość złożenia apelacji do trybunału wyższej instancji. Postępowanie w trybunale pierwszej instancji trwa zazwyczaj około roku, natomiast w trybunale drugiej instancji do sześciu miesięcy. Koszt całego postępowania może wynosić od 500 do 2000zł. Jeśli dana osoba znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, ma prawo złożyć wniosek o ich umorzenie.
Kancelaria Prawna WMC Wrocław
Radca prawny Jolanta Wolska
ul. Ruska 18/31, 50-079 Wrocław
Telefon: 733 555 333