Nowy kierunek letnich wakacji i ferii zimowych
Wybierając się na wakacje, górskie wędrówki czy narciarskie szlaki, najczęściej wybieramy znane kurorty. Przyczynia się to w konsekwencji do ich nadmiernego zagęszczenia, zatraca się pewien klimat, trudniej o spokój i odpoczynek. Na szczęście w naszym kraju jest wiele pięknych, niespopularyzowanych jeszcze miejsc, gdzie miło i aktywnie spędzimy wolny czas, chłonąc przy tym uroki lokalnej przyrody i krajobrazów. Z całą pewnością jednym z takich niedocenianych turystycznie obszarów jest leżące w Beskidach Zachodnich pasmo górskie – Gorce.
W kronikach historycznych o Gorcach wspominano już w XIII wieku, a nazwa pasma wywodzi się od wypalanych żarem polan bądź - według innych źródeł - oznacza po prostu "niskie góry". Gorce położone są w dolinie rzek Dunajca i Raby. Najwyższym szczytem pasma jest Turbacz (1310 m.n.p.m.), z którego rozciąga się cudowny krajobraz, m. in. na Pieniny i Tatry.
Od blisko 40 lat, centralna część Gorców jest elementem Gorczańskiego Parku Narodowego, którego łączna powierzchnia nieznacznie przekracza 70 km2. Swym zasięgiem Park obejmuje 5 gmin, w tym największą połać, bo niemal 3 tys. ha, stanowi miejscowość o dźwięcznej nazwie Niedźwiedź. Symbolem GPN jest rzadki i urokliwy płaz ogoniasty - salamandra plamista. W ramach Gorczańskiego Parku Narodowego znajdują się wszystkie najwyższe szczyty Gorców, a aż 95% jego powierzchni pokrywają lasy, w jakich można napotkać jelenie, wydry, borsuki, a nawet gronostaje. Bogactwo flory, to również cecha charakterystyczna tego wyjątkowego miejsca.
15.03.2019 10:00