Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pamięć o pomordowanych

Podziel się
Oceń

Słupszczanie uczcili pamięć przymusowych robotników zamordowanych przez hitlerowców. Przed pomnikiem w Lasku Południowym złożono kwiaty i zapalono znicze. Podobnie jak w latach poprzednich uroczystość zgromadziła rzesze słupszczan.
Kliknij aby odtworzyć

Były delegacje władz miasta, kombatanci oraz członkowie stowarzyszenia poszkodowanych przez III Rzeszę. W przed dzień opuszczanie słupska hitlerowscy zapędzili na teren dzisiejszego Lasku południowego 22 osoby. Dokładnie 7 marca wszyscy zostali rozstrzelani. Dzień później dawny Stolp był już w rękach czerwonoarmistów.

W roku 1974 wzniesiono oryginalny pomnik, którego projektantem był słupski artysta Mirosław Jaruga, a wykonawcą Kazimierz Seweryn Schulz. Pomnik stanowi kolista brukowana powierzchnia z granitową tablicą i zniczem na środku. Dookoła tablicy wystawiono 24 różnej wysokości i grubości obeliski z wyrytymi na nich trójkątnymi znakami z litera „P”.

Polscy robotnicy przymusowi byli spora grupą w Słupsku, w okresie II wojny światowej. Szacuje się, że w mieście przebywało ich około tysiąca i kilka tysięcy na terenie powiatu. Pracowali w przemyślę  i rolnictwie. 

Więcej o autorze / autorach:
Reklama