Przez dwa lata, które minęły od agresji Rosji na Ukrainę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku leczono 5363 pacjentów z Ukrainy. W tej grupie było 2150 dzieci. Do tej liczby należy dodać kilkaset noworodków, które przyszły na świat.
Wśród dorosłych 750 osób leczono na SOR. Głównymi przyczynami hospitalizacji są: choroby onkologiczne dotychczas leczone na Ukrainie, choroby internistyczne oraz urazy.
Oprócz pomocy medycznej słupski szpital przekazał na Ukrainę pomoc rzeczową. Już w 2022 r. szpital zakupił i wysłał do szpitala w Odessie i domu dziecka w Mikołajowie dwa agregaty prądotwórcze dużej mocy. W 2023 roku dla szpitala w Zaporożu przekazano trzy pompy infuzyjne i aparat EKG, a dla szpitala w Równem aparat USG. Łączna wartość przekazanych przez słupski szpital urządzeń to ponad 113 tysięcy złotych.
Fakt leczenia pacjentów z Ukrainy nie oznacza, że pacjenci z Polski mają ograniczony dostęp do lekarzy lub dłużej czekają w kolejkach. Pacjenci ukraińscy leczeni są na takich samych zasadach i warunkach, jak Polacy.