Słupski szpital kupił robota operacyjnego jesienią ubiegłego roku. Od tego czasu personel chirurgiczny, który będzie pracował z tym urządzeniem szkolił się z jego obsługi. Po przejściu procedury szkoleniowej pierwsze operacje przeprowadzono 11 i 12 stycznia.
Operacja przy wykorzystaniu robota Da Vinci sprawia, że są one bardziej precyzyjne, a pacjent może opuścić szpital już w drugiej dobie po zabiegu. Słupski szpital planuje wykonywać do 100 operacji przy użyciu robota Da Vinci. Na początek będą to zabiegi związane z leczeniem nowotworów prostaty.
Decyzją Minister Zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota w ramach NFZ. Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotycznego zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Natomiast od 1 sierpnia 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie chirurgiczne z wykorzystaniem robota nowotworu błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego. Wszystko wskazuje na to, że lista operacji finansowanych przez NFZ z wykorzystaniem robota operacyjnego stale będzie się zwiększała.
Łączny koszt robota, stołu operacyjnego, aplikacji i 30 zestawów narzędzi chirurgicznych, a także specjalistycznej myjni i dezynfekatora oraz sterylizatora niskotemperaturowego to 13 milionów złotych. Zakup Da Vinci niemal w całości sfinansował Samorząd Województwa Pomorskiego.
Da Vinci już operuje
Doktor Marcin Klim przeprowadził pierwsze operacje przy użyciu robota operacyjnego Da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Na początek zabiegi przeprowadzane są w zakresie urologii.
- 17.01.2024 14:55
Reklama