Choć formalnie Tęcza pozostaje instytucją samorządową, ministerstwo będzie mogło mieć na nią wpływ. To zakłada umowa miasta z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na zawarcie której kilka miesięcy temu zgodziła się większość radnych. Ci, którzy byli przeciwko, bali się, że ministerstwo będzie chciało upolitycznić repertuar teatru.
Ostatecznie w lipcu umowa została podpisana. Zakłada ona, że finansowanie Tęczy z budżetu miasta wynosić będzie dwa miliony złotych rocznie, natomiast ministerstwo na działalność placówki przekaże pół miliona złotych rocznie. Formalne zapisanie współprowadzenia placówki przez miasto i ministerstwo nastąpiło właśnie podczas środowej sesji RM.
I choć pieniądze z resortu kultury jeszcze na konto teatru nie wpłynęły, placówka może spokojniej niż dotychczas planować artystyczne przedsięwzięcia.
Po wrześniowej premierze Tęcza planuje kolejne w grudniu i lutym. Natomiast wiosną odbędzie się druga edycja Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy.
Umowa miasta z ministerstwem dotycząca współfinansowania Tęczy obowiązywać będzie do końca 2025 roku.
Nowy statut dla Tęczy
Podczas środowej sesji słupscy radni przegłosowali nowy statut Teatru Lalki Tęcza. Dokument jest potrzebny, bo od kilku miesięcy placówkę wspólnie z miastem prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- 27.09.2023 14:18