Urszula Wyrwa przyjechała do Słupska w 1967 r. jako absolwentka Wydziału Chemii Spożywczej Politechniki Łódzkiej. W roku 1968 rozpoczęła pracę w nowo powstałych Północnych Zakładach Przemysłu Skórzanego, znanych później w całej Polsce jako "Alka". To właśnie tam pani Urszula była motorem wielu zmian w procesach produkcyjnych i liderem wynalazczości. Jednym z największych sukcesów kierowanego przez nią zespołu było opracowanie prototypu „sztucznej skóry”, która miała służyć masowej produkcji taniego obuwia. Dzięki jej pomysłom udało się wprowadzić do produkcji buty ze skóry syntetycznej, co w czasach PRL było sporym osiągnięciem.
Po zakończeniu pracy zawodowej pani Urszula nie spoczęła na laurach i wciąż szukała dla siebie nowych wyzwań. To właśnie dzięki niej w 2003 roku powstał pomysł utworzenia w Słupsku Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wówczas była to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w naszym kraju, która bardzo szybko okazała się strzałem w dziesiatkę. Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku odmienił życie wielu seniorów nie tylko w Słupsku pobudzając ich do wciąż nowej aktywności. Zaczął od wykładów o zdrowiu, by po latach stać się silną placówką edukacyjno - artystyczną.
A wszystko zaczęło się od jednej twardej kobiety, która postanowiła zaktywizować swoich rówieśników.
Urszula Wyrwa zmarła w czerwcu ubiegłego roku w wieku 85 lat.
Rondo z patronem
Rondo na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Kaszubskiej ma już swojego patrona. Wczoraj oficjalnie nadano mu imię założycielki i wieloletniej prezeski Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Urszuli Wyrwy.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz rodzina i przyjaciele patronki.
- 13.09.2023 12:14