Kilka tygodni temu zakończyły się prace na dziedzińcu i wokół murów ratusza. Tam założono izolację poziomą, aby pod ratusz nie podchodziła woda. Odtworzony też został historyczny bruk wokół murów gmachu.
Na koniec prace przeniosły się na elewację główną budynku. Choć jej renowację przeprowadzono już wiele miesięcy temu, do wykonania został jeszcze jeden element – herb miasta. Specjalistów, którzy pracują na wysięgniku, czeka zadanie, które muszą wykonać z dużym pietyzmem, bowiem herb na frontowej ścianie jest mozaiką. Prace mają się zakończyć w czerwcu, jeszcze przed planowanymi na 2 lipca obchodami 122. rocznicy urodzin słupskiego ratusza.
Renowacja gmachu trwa od 2017 roku i podzielona była na kilka etapów. W tym czasie odnowiona została elewacja na wszystkich ścianach, prace objęły też ogrodzenie, dach i bramy wjazdowe. Konserwacji poddano między innymi wiele witraży, tapetę w gabinecie prezydenta oraz główną klatkę schodową. Zabytkowy budynek został też dostosowywany do przepisów ochrony przeciwpożarowej. Wymienione zostały między innymi przewody elektryczne oraz czujniki dymu. W sumie prace pochłonęły kilka milionów złotych.
Słupski ratusz zbudowany został w 1901 roku. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych gmachów samorządowych nie tylko na Pomorzu.
Mozaika będzie jak nowa
To już ostatni etap prac remontowych w słupskim ratuszu. Na głównej elewacji gmachu rozpoczęła się renowacja mozaiki przedstawiającej herb miasta.
- 07.06.2023 15:41
Reklama