Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje rpo

Młodzież zainspirowana Witkacym

Podziel się
Oceń

Ponad 100 prac uczniów szkół podstawowych i średnich z całej Polski, ale również z zagranicy, wpłynęło na IV Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży – „Witkacy. Napisane Dzisiaj”. Laureaci zostali nagrodzeni podczas gali w Białym Spichlerzu.
Kliknij aby odtworzyć

Miejsce wydarzenia wybrano nieprzypadkowo. To właśnie w tym obiekcie Muzeum Pomorza Środkowego znajduje się największa na świecie kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, a także pamiątek po nim. 
W czwartej edycji konkursu udział wzięła młodzież z całego kraju, od Słupska po Nysę i Kraków, ale również dwie osoby z Litwy i jeden Ukrainiec. Kilkunastoosobowa rada konkursowa, w skład której weszli literaci, naukowcy i znawcy twórczości Witkacego, przeczytali w sumie 102 teksty literackie. Uczestnicy konkursu przygotowali poezję, prozę, dramat, komiks, a nawet scenariusz.
Osobno oceniani byli uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych, osobno młodzież ze szkół średnich. Wśród laureatów znaleźli się również reprezentanci Słupska i regionu. W pierwszej kategorii równorzędne nagrody otrzymali: Natalia Maślej z Nysy, Martyna Pasek  z Rumi, Zofia Raszewska-Bida z Łupawy, Piotr Sadowski z Rumi, Julia Krawczuk-Goluch z Pruszcza Gdańskiego, Natalia Kowalczyk z Dębnicy Kaszubskiej oraz Maja Królikowska ze Słupska.
Natomiast laureatami w starszej kategorii wiekowej zostali: Julia Drąg z Poznania, Michał Szymaniak z Lublina, Karolina Strojny z Krakowa, Marta Drąg z Poznania, Anna Wiktoria Biliczak z Opola, Maria Monika Miś z Poznania, Jakub Krok z Krakowa, Zofia Pietrasik ze Szczecina oraz Julia Dobranowska ze Słupsk.
W każdej z kategorii przyznano także po kilka wyróżnień. Wśród wyróżnionych również znaleźli się przedstawiciele Słupska i regionu. 
Jak podkreślali jurorzy, autorzy nagrodzonych i wyróżnionych prac urzekali ciekawą, barwną wyobraźnią, bogactwem źródeł inspiracji, autentycznością przekazu nastoletnich emocji i abstrakcyjnością myślenia.
 

Więcej o autorze / autorach:
Reklama