Podczas ostatniej sesji radni głosowali w sprawie petycji dotyczącej zwiększenia procentowej bonifikaty przy wykupie na własność mieszkań komunalnych. Radni petycji nie poparli, a władze miasta uważają, że wyższe bonifikaty nie są konieczne. Ale niewykluczone, że zostaną one wprowadzone dla pewnej grupy najemców. Chodzi o przypadki, gdy w nieruchomościach znajduje się tylko jedno, maksymalnie dwa mieszkania komunalne, bo wszystkie inne już wcześniej zostały wykupione. Tam miasto nie ma realnego wpływu na przykład na decyzję o remoncie kamienic.
Obecnie bonifikaty wynoszą od 50 do 80 procent. Najniższa dotyczy budynków stosunkowo nowych, tych wybudowanych w latach 1994-1999. Większe upusty można uzyskać, gdy wykupuje się ostatnie miejskie lokale w budynku wspólnotowym lub gdy na wykup decydują się jednocześnie wszyscy najemcy w budynku małolokalowym, w takim, gdzie są tylko dwa lub trzy mieszkania. Przeciętna wysokość bonifikaty wynosi 70 procent. Natomiast budynki najnowsze, te, które powstały od 2000 roku, nie są przeznaczone do sprzedaży. Miasto w sumie ma niemal pięć tysięcy lokali komunalnych. W 2017 roku 170 najemców wykupiło mieszkania komunalne na własność. W roku kolejnym aż 215 mieszkań. 2019 rok nie był już tak dobry, choć wówczas podobnych transakcji przeprowadzono 150. W kolejnym roku już tylko 100 mieszkań zostało wykupionych przez lokatorów, a w 2021 niewiele więcej, bo 104. Najgorszy był ubiegły rok z jedynie 79 transakcjami.
Mieszkania komunalne nie będą tańsze
Miasto nie planuje zwiększenia bonifikat przy wykupie wszystkich mieszkań komunalnych. Są jednak wyjątki. Niektóre mieszkania będzie można wykupić jeszcze taniej niż obecnie.
- 07.06.2023 14:57
Reklama