Alarm BRAVO i CHARLIE-CRP w całej Polsce
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Stopień CHARLIE–CRP dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Ten stopień alarmowy również obejmuje cały kraj. Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.
Włamał się do restauracji w Ustce
Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Ustce otrzymali zgłoszenie o włamaniu do jednej z usteckich restauracji. Na miejsce od razu pojechali policjanci, którzy ustalili, że sprawca wszedł do budynku, po wcześniejszym wybiciu szyby w drzwiach, a następnie ukradł z restauracji kasetkę z pieniędzmi, kilkanaście butelek z alkoholem, a także telewizor. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzili rejon zdarzenia, wykonali oględziny i sporządzili dokumentację fotograficzną, a zgromadzony materiał dowodowy doprowadził do ustalenia tożsamości osoby, która może mieć związek z tym przestępstwem. W wyniku prowadzonych czynności operacyjnych policjanci ustalili miejsce pobytu i zatrzymali 26-letniego mieszkańca gminy Słupsk. Mężczyzna został przesłuchany i usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem. Prokurator zastosował wobec niego dozór i zakaz opuszczania kraju. Za to przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Akcja „Motocykle”
Od soboty przeprowadzane są działania „Motocykle”. Ich celem jest zmniejszenie zagrożenia na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości i wykonywania niebezpiecznych manewrów przez kierujących motocyklami, eliminowanie z ruchu drogowego kierujących motocyklami bez wymaganych uprawnień oraz eliminowanie z ruchu pojazdów niesprawnych technicznie. Nadmierna prędkość, jazda na jednym kole, wykonywanie niebezpiecznych manewrów, jazda bez wymaganych uprawnień to główne „grzechy” użytkowników motocykli. Podczas działań wykorzystywane są samochody nieoznakowane, wyposażone w wideorejestrator oraz oznakowane motocykle. Należy przypomnieć, że podjęcie ucieczki jest zachowaniem skrajnie niebezpiecznym, którego konsekwencją jest zatrzymanie prawa jazdy oraz skierowanie sprawy do sądu. Niezatrzymanie się do kontroli drogowej, zgodnie z art. 178b Kodeksu karnego jest przestępstwem, za które sąd może skazać na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Opracował Mateusz Skulski na podstawie informacji z www.slupsk.policja.gov.pl