Znęcał się nad własną rodziną
Policjanci z Komisariatu Policji II w Słupsku zostali poinformowani o 43-letnim mężczyźnie, który w miejscu zamieszkania, ma stosować przemoc fizyczną i psychiczną wobec swoich najbliższych. Funkcjonariusze ustalili, że słupszczanin, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, wielokrotnie zachowywał się agresywnie wobec swojej żony i nastoletniej córki, wszczynał awantury, podczas których bił, szarpał, a także obrażał swoich najbliższych. Dodatkowo, funkcjonariusze, którzy interweniowali pod wskazanym adresem znaleźli u 43-latka narkotyki, które zostały zabezpieczone jako dowód w sprawie. Słupszczanin został zatrzymany i przewieziony na komendę, a noc spędził w policyjnym areszcie. Dokładne sprawdzenie i zważenie znalezionych środków odurzających wykazało, że jest to blisko 10 gramów amfetaminy i marihuany. Zgromadzony przez mundurowych materiał dowodowy pozwolił na zastosowanie wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Decyzją sądu, sprawca przemocy najbliższe 2 miesiące spędzi w areszcie. Za to przestępstwo grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Słupszczanin nie uniknie także odpowiedzialności za posiadanie zabronionych substancji, za co kodeks karny przewiduje do 3 lat więzienia.
Oznakuj rower
Policjanci ze Słupska prowadzą akcję profilaktyczną pn. "Oznakuj rower" i zachęcają mieszkańców do wzięcia udziału w tym programie prewencyjnym. Takie działanie ma umożliwić identyfikację właściciela roweru w przypadku jego odzyskania przez mundurowych, a także ograniczenie kradzieży jednośladów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych. Do znakowania rowerów stosowany jest indywidualny kod literowo-cyfrowy. Dzięki takiemu systemowi policjanci w przypadku kontroli łatwo mogą zweryfikować, do kogo należy, ponieważ dane jednośladu oraz właściciela trafiają do policyjnej bazy danych. Każdy, kto przystąpi do tej bezpłatnej akcji, otrzymuje identyfikator rowerowy, który zawiera dane właściciela oraz jednośladu. Numer identyfikacyjny jest trwale naniesiony na ramę. Właściciel roweru, który decyduje się na jego oznakowanie dobrowolnie, wyraża zgodę na wprowadzenie na tego typu zmiany. Policjanci będą prowadzili akcje znakowania rowerów przez cały sezon letni m.in. na różnego rodzaju festynach, eventach i innych wydarzeniach organizowanych na terenie całego powiatu słupskiego.
ABY OZNAKOWAĆ ROWER NALEŻY:- być pełnoletnim,
- posiadać dokument tożsamości,
- posiadać dokument potwierdzający legalność pochodzenia roweru (np. paragon, faktura, umowa kupna-sprzedaży).
Akcja „Prędkość”
Policjanci wzięli udział w ogólnokrajowych działaniach „Prędkość”. Akcja ukierunkowana była na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Policjanci szczególną uwagę zwrócili na to, czy kierujący korzystają z pasów bezpieczeństwa, oraz czy bezpiecznie przewożą dzieci. Działania podejmowane przez funkcjonariuszy miały charakter prewencyjny, jednak kierowcy, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Główną przyczyną wypadków drogowych jest przede wszystkim niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, warunki jazdy na drogach są zmienne. Wbrew pozorom piękna pogoda często nie ułatwia podróży, ale powoduje rozkojarzenie uczestników ruchu, a oślepiające kierowców słońce jest przyczyną wielu zdarzeń drogowych. Należy pamiętać o odpowiedzialnym uczestnictwu w ruchu drogowym, przestrzeganiu dozwolonych limitów prędkości, zwalnianiu w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności - w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów oraz skrzyżowań. Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, a także własnych umiejętności.
opr. Mateusz Skulski na podstawie informacji z www.slupsk.policja.gov.pl