Wsparcie współuzależnionych
W Punkcie Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie PIKBAZA w Słupsku rusza grupa wsparcia dla osób współuzależnionych. Podczas spotkań specjaliści pomogą tym, którzy żyją z osobami z problemami alkoholowymi. Pomoc udzielana będzie bezpłatnie.
Nadużywanie alkoholu przez jednego z członków rodziny destabilizuje funkcjonowanie całej rodziny i jest przyczyną cierpienia dorosłych i dzieci. Konsekwencją życia z partnerem nadużywającym alkoholu może być współuzależnienie.
Życie w długotrwałym stresie spowodowanym piciem osoby bliskiej powodują między innymi: nerwice, samotność, czasami nadużywanie substancji psychoaktywnych, trudności w rozpoznawaniu własnych potrzeb, w realizacji własnych pragnień, ambicji i celów czy obniżenie jakości życia.
Grupa wsparcia rozpocznie działalność z początkiem lutego, a spotkania odbywać się będą w każdą środę o godzinie 16 przy ul. Jana Pawła II 1, lokal 605 na szóstym piętrze. Zajęcia prowadzi specjalista psychoterapii uzależnień Agnieszka Ciechanowska.
Podczas spotkań w PIKBAZIE osoby współuzależnione będą mogły otrzymać fachową pomoc i wsparcie psychologiczne.
Nie dajmy się oszukać
Firmy prowadzące sprzedaż produktów podczas specjalnie zorganizowanych pokazów wciąż liczą na naiwność głównie starszych potencjalnych klientów. Choć z początkiem roku zmieniło się prawo, które staje po stronie konsumentów, nieuczciwi przedsiębiorcy już nauczyli się je obchodzić.
Niestety, podczas pokazów, które odbyły się w Słupsku na początku roku, seniorzy podpisywali umowy, w których był zapis, że spotkania odbyły się na ich zaproszenia. A to bardzo utrudnia możliwość odstąpienia od umowy i zwrot pobranej zaliczki.
Rzecznik konsumentów apeluje o czujność. Ze Zbigniewem Perzyną można się kontaktować od poniedziałku do piątku w biurowcu przy ul. Jana Pawła II 1, pokój 225, telefon 59 810 52 93.
Jak dodaje miejski rzecznik świadomość słupszczan jako konsumentów z roku na rok rośnie. A 2021 roku rzecznik udzielił mieszkańcom ponad 1200 porad, natomiast w ubiegłym roku już tylko ponad 800.
Nakrętki pomogą dzieciom
Tysiące plastikowych nakrętek potrzeba, by ostatniego dnia marca udało się pobić w Słupsku rekord Polski w wielkości serca ułożonego z nakrętek. To będzie jedno z wydarzeń z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Podczas akcji, którą przygotowuje słupska fundacja Progredi, w hali Gryfia ułożone zostanie serce dla autyzmu o wymiarach minimum 10 metrów szerokości i 15 metrów długości. Jego projekt przygotowała już młodzież z Liceum Sztuk Plastycznych przy Zespole Szkół Technicznych w Słupsku. Jeśli się to uda, pobity zostanie rekord Polski w ułożeniu takiego serca z nakrętek.
Biciu rekordu tego dnia będą towarzyszyły występy dzieci i młodzieży na scenie. Jednak aby móc pobić rekord, trzeba zgromadzić odpowiednią ilość plastikowych nakrętek. Zbierają je przedszkola, szkoły, a także firmy z całego regionu. Każdy mieszkaniec także może dołożyć swoje nakrętki, przynosząc je do placówek, które biorą udział w akcji. W samym Słupsku jest ich kilkanaście.
Zbiórka trwa do 24 marca. W sprawie przekazania lub odbioru nakrętek można się kontaktować z organizatorami akcji pod numerami 696 082 852 lub 509 489 229.
Wszystkie nakrętki zostaną umyte i posortowane, a po zakończeniu próby bicia rekordu będą przekazane Fundacji Nadzieja ze Słupsk, która od lat pomaga m.in. dzieciom będącym w spektrum autyzmu.
W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu fundacja Progredi 1 i 2 kwietnia zorganizuje także konferencję naukową pod hasłem „Autyzm. Krok naprzód”, w której udział będą mogli wziąć rodzice dzieci ze spektrum autyzmu, a także przedstawiciele placówek oświatowych i wszyscy zainteresowani.
Komputery za darmo
20 komputerów przekaże słupski ratusz uczniom w ramach wsparcia dla rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym. Trzeba tylko spełnić trzy warunki i odpowiednio wcześnie złożyć wniosek. A te przyjmowane będą w najbliższy piątek.
To nabór dodatkowy, bo w ubiegłym roku w ramach tego programu uczniowie ze Słupska pochodzący z rodzin popegeerowskich otrzymali już w sumie ponad 700 laptopów. Teraz miasto przekaże jeszcze 20 sztuk takiego sprzętu.
O przekazanie komputera mogą ubiegać się uczniowie szkół podstawowych i średnich mieszkający na terenie Słupska, których rodzice, dziadkowie, pradziadkowie lub opiekun prawny pracowali niegdyś w Państwowym Przedsiębiorstwie Gospodarki Rolnej. Uczeń chcący dostać laptopa nie mógł jednak otrzymać na własność lub w drodze użyczenia w latach 2020-2022 sprzętu komputerowego kupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów czy dofinansowania zakupu tych rzeczy.
Chętni muszą wypełnić stosowne oświadczenia, a także posiadać dokument potwierdzający fakt zatrudnienia członka rodziny w linii prostej w byłych PPGR. To może być np. kserokopia świadectwa pracy, książeczka zakładowa, legitymacja ubezpieczeniowa czy zaświadczenie ZUS.
Szczegółowy wykaz dokumentów znajduje się na stronie miasta w zakładce Aktualności. Oświadczenia o chęci udziału w projekcie można składać wyłącznie osobiście w najbliższy piątek w sali nr 212 od godz. 10. Decyduje kolejność złożenia kompletu dokumentów. Oświadczenia bez wymaganych załączników nie będą przyjmowane.
Na zakup komputerów miasto dostało w sumie 1,8 miliona złotych.
Młodzi ludzie i ich „Ja”
Młodzi twórcy już mogą zgłaszać swoje prace do siódmej edycji Konkursu Plastyczno-Fotograficzno-Filmowo-Rzeźbiarskiego „Ja”. To jeden z najważniejszych takich konkursów w naszej części kraju, Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Technicznych w Słupsku, organizator wydarzenia, otrzymuje prace od młodzieży z całej Polski.
„Ja” to konkurs, w którym udział wziąć mogą uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych oraz szkół średnich, nie tylko plastycznych czy – szerzej – artystycznych. Prace można zgłaszać w czterech kategoriach: plastycznej, fotograficznej, fotograficznej i rzeźbiarskiej. Rzeźba pojawiła się jako kategoria konkursowa w ostatniej edycji i jedynie ona jest zarezerwowana wyłącznie dla uczniów szkół plastycznych.
Uczniowie w swoich pracach muszą zaprezentować siebie. Jednak nie chodzi o autoportret, ale o ukazanie młodego człowieka z jego radościami, namiętnościami czy lękami.
Prace można zgłaszać do Liceum Sztuk Plastycznych do 28 kwietnia.
W poprzedniej edycji udział wzięło prawie 180 uczniów z całej Polski, m.in. z Warszawy, Bydgoszczy, Wrocławia, Poznania, Zamościa czy Bialska-Białej. Autorzy kilkudziesięciu prac otrzymali nagrody i wyróżnienia. Potem wybrane dzieła młodych twórców można było zobaczyć na wystawach w Herbaciarni oraz w ratuszu.
Te prace, które nagrodzi jury siódmej edycji konkursu „Ja”, również zostaną zaprezentowane szerszej publiczności.