Szansa na niższe rachunki za gaz
Osoby, które ogrzewają mieszkania gazem sieciowym mogą ubiegać się o refundację części kosztów ogrzewania, a konkretnie zwrot podatku VAT. Zwrócony będzie VAT za gaz, który uprawnieni zużyją w całym roku 2023.
To kolejny rządowy dodatek po ogromnych podwyżkach wszystkich rodzajów opałów. Jednak aby z niego skorzystać, trzeba spełnić kilka warunków.
W przypadku tego dodatku obowiązuje również kryterium dochodowe. Na dodatek mogą liczyć ci, których miesięczne dochody gospodarstwa jednoosobowego nie przekraczają 2100 zł lub gdy miesięczne dochody gospodarstwa wieloosobowego nie przekraczają 1500 zł na osobę. Dochody wnioskodawcy analizowane są jednorazowo przy złożeniu pierwszego wniosku o refundację podatku VAT.
Wnioski o przyznanie refundacji podatku VAT można już znaleźć na stronie MOPR. O dofinansowanie można się ubiegać po każdorazowym opłaceniu rachunku za gaz lub po opłaceniu wszystkich rachunków w tym roku. Wnioski można bowiem składać do końca lutego 2024 roku. Dokumenty można składać w Dziale Świadczeń Rodzinnych MOPR przy ul. Słonecznej 15D, za pośrednictwem platformy ePUAP, a także tradycyjną pocztą. Podatek VAT na gaz wynosi 23 procent.
Strażnicy z zarządzaniem kryzysowym
Straż miejska łączy się z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jej szefem będzie Paweł Dyjas, komendant straży miejskiej. Dzięki połączeniu monitoring miejski będzie pod ciągłym nadzorem operatora.
Od połowy grudnia straż miejska mieści się w nowym miejscu przy ul. Grottgera. Tam również przeniosło się centrum monitoringu. System bez przerwy rejestruje obraz z kamer, a nagrania są przechowywane określony czas. Natomiast strażnicy przy monitoringu dyżurują jedynie od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-22.
I to właśnie ma się zmienić dzięki połączeniu ratuszowego wydziału ze strażą miejską.
Te zmiany mają zacząć obowiązywać w ciągu najbliższego miesiąca. W systemie miejskiego monitoringu obecnie znajduje się ponad 200 kamer.
Inwestycje zgodnie z harmonogramem
Najpóźniej za miesiąc kierowcy będą mogli przejechać przez rondo na skrzyżowaniu ulic Kaszubskiej i Kilińskiego. Prace zakończą się w terminie. Podobnych drogowych inwestycji jest w Słupsku wiele.
Na przebudowywanym skrzyżowaniu ulic Kaszubskiej i Kilińskiego trzeba już tylko wylać masę bitumiczną. Będzie to możliwe, gdy tylko dostawy surowca dotrą na plac budowy. Ale termin oddania tej inwestycji – koniec lutego – nie jest zagrożony.
Po zakończeniu prac przy budowie ronda ponownie na kilka dni zostanie zamknięta oddana do użytku część ul. Wiejskiej. Gdy tam zostanie wylana masa bitumiczna, prace przeniosą się na jezdnie na drugiej części tej ulicy. Ale, jak zapowiadają władze Zarządu Infrastruktury Miejskiej, ta część inwestycji nie będzie ani tak długa, ani tak uciążliwa dla kierowców jak te prace, które już zostały zrealizowane. Ekipy budowlane wykonały już natomiast chodniki i parkingi.
Ale inwestycji drogowych w różnych częściach miasta i w różnych stadiach zaawansowania jest więcej. Mówi o nich Tomasz Orłowski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Miejskiej.
W tym roku rozpocznie się natomiast budowa odcinka ringu miejskiego między ulicami Poznańską i Bohaterów Westerplatte. Nową inwestycją będzie także zagospodarowanie przyszłych terenów przemysłowych między ul. Grunwaldzką i al. 3 Maja, gdzie za 80 milionów złotych powstaną duże działki przemysłowe, a także kilometry dróg oraz instalacji wodociągowych i sanitarnych. Ukończone zostaną natomiast trzy bloki u zbiegu ulic Długiej i Płowieckiej oraz węzeł transportowy.
Urzędnik przyjdzie z podatkiem
Mieszkańców Słupska odwiedzać będą urzędnicy z ratusza. Dostarczą decyzje podatkowe na ten rok. Zostawią wyłącznie dokumenty, nie będą przyjmować pieniędzy.
Urzędnicy słupskiego ratusza dostarczanie mieszkańcom decyzji podatkowych rozpoczną w najbliższy piątek. Dokumenty przekażą w kopercie, a ich odbiór trzeba będzie potwierdzić podpisem. Wpłat należy dokonywać na indywidualny nr konta wskazany w decyzji. Jeśli pracownik nie zastanie nikogo w domu, przyjdzie pod ten adres jeszcze raz. Jeśli i wtedy nie uda się dostarczyć decyzji, zostanie ona wysłana pocztą.
Oprócz decyzji podatkowej mieszkańcy otrzymają też wykaz słupskich organizacji pożytku publicznego, którym podczas rozliczania PIT-u za ubiegły rok będzie można przekazać półtora procenta swojego podatku. Słupscy urzędnicy dokumenty będą wręczać do 18 lutego.
Fachman dla seniora
Rusza kolejna edycja programu Fachman dla seniora. Słupszczanie powyżej 65. roku życia mogą poprosić o wykonanie drobnych prac konserwatorskich. A wszystko za darmo, bo akcja jest finansowana z budżetu miasta.
Już od kilku lat Centrum Integracji Społecznej w Słupsku prowadzi program pomocy seniorom w drobnych naprawach. Z początkiem lutego startuje kolejna jego edycja. Osoby starsze, mieszkające na terenie Słupska, mogą umówić się z fachmanem.
Co ważne, pomoc jest bezpłatna. Centrum Integracji Społecznej wygrał konkurs i na organizację pomocy złotej rączki otrzymał z budżetu miasta 52 tysiące złotych. Te pieniądze powinny wystarczyć na pomoc seniorom do końca roku. Tym bardziej, że część materiałów niezbędnych do przeprowadzenie drobnych napraw CIS otrzymuje do sponsorów i mieszkańców.
Seniorzy chęć skorzystania z usług fachmana mogą zgłaszać telefonicznie pod numerem 577 774 500.
Podczas poprzednich edycji fachmani pomogli już około 500 seniorom, wykonując w ich mieszkaniach ponad tysiąc usług.