Orkiestra zagrała rekordowo
Na pewno ponad 260 tysięcy udało się zebrać w Słupsku i Kobylnicy podczas 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ostateczna kwota będzie znana za kilka dni, ale już wiadomo, że udało się pobić wynik nie tylko sprzed roku, ale również pobić rekord.
W niedzielę od samego rana w Słupsku i Kobylnicy niemal ćwierć tysiąca wolontariuszy kwestowało z puszkami. Mimo brzydkiej, deszczowej pogody, mieszkańcy regionu chętnie wychodzili na spacery, by wrzucić datki na WOŚP. Od południa do wieczora finałowe granie trwało w hali Gryfia, w Centrum Handlowym Jantar oraz w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kobylnicy. Na scenach występowały dzieci, młodzież i seniorzy. Były animacje, koncerty i wspólna zabawa. Chętni mogli również kupić fanty i gadżety ofiarowane przez darczyńców.
W sumie słupski sztab na sprzedaż i licytacje wystawił ponad 250 gadżetów, voucherów i innych ofert. Około 150 z nich przez kilka tygodni można było licytować na Allegro. Tam najwięcej zapłacić trzeba było za kask Macieja Rutkowskiego, mistrza świata w windsurfingu. Po zaciętej walce zwycięzca wylicytował go za ponad 5600 złotych. Za niemal 4000 złotych nabywca kupił roczny karnet opar do Parku Wodnego Trzy Fale. Podwójna wejściówka VIP na koncert Robbiego Williamsa w Krakowie została sprzedana za 3200 złotych, kwotą ponad 2200 złotych zakończyła się aukcja drewnianej rzeźby kota, natomiast wynikiem ponad 2000 złotych zakończyła się aukcja, której zwycięzca będzie mógł spędzić dzień w pracy z wiceprezydentką Martą Makuch.
Również TV Słupsk zaproponowała mieszkańcom regionu współtworzenie serwisu informacyjnego. Za 310 złotych wylicytowana została możliwość poprowadzenia jednego wydania Obserwatora, natomiast 125 złotych trzeba było zapłacić za możliwość przygotowania materiału dziennikarskiego do serwisu. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim licytującym dziękujemy za wzięcie udziału w aukcjach.
Słupski sztab już przeliczył pieniądze z puszek. To prawie 220 tysięcy złotych, W tej sumie są datki wrzucone podczas niedzielnej kwesty, kwota z puszek ze słupskich szkół, przedszkoli, instytucji i firm, a również ze sprzedaży gadżetów podczas finałów. Kolejne ponad 25 tysięcy złotych to łączna zadeklarowana kwota zwycięzców aukcji internetowych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć ponad 15,5 tys. zł z e-skarbonki. Ale nie wszystkie pieniądze jeszcze zostały policzone. Już wiadomo, że tegoroczny wynik jest o kilka tysięcy lepszy od rekordowej kwoty zebranej przez słupski sztab kilka lat temu. W ubiegłym roku podczas 30. finału słupszczanie przekazali 234 tysiące złotych.
Jubileusz Rysia
Benefisem niespodzianką uczciliśmy 60-te urodziny i jubileusz 35-lecia pracy naszego redakcyjnego kolego Ryszarda SAS Nowakowskiego. Były wspomnienia, anegdoty i wiele wzruszeń.
Impreza benefisowa utrzymywana była w ogromnej tajemnicy do samego końca. Ryszard przekraczając próg herbaciarni w spichlerzu nie krył zaskoczenia. Powitało go gromkie „Sto lat” zaśpiewane przez przyjaciół i znajomych. Następnie wszyscy, którzy przyszli świętować jubileusz naszego kolegi mogli obejrzeć zrealizowany o nim i jego twórczości film. Wypowiedziały się w nim osoby, które doskonale znają naszego jubilata. Nie zabrakło wielu wesołych momentów, opowieści i anegdot.
Nie zabrakło oczywiście prezentów dla jubilata i urodzinowego tortu.
Ryszard SAS Nowakowski od ponad 35 lat związany jest z mediami lokalnymi i ogólnopolskimi. Jednak nie zajmuje się tylko pracą fotoreportera, Ryszard bowiem jest cenionym artystą. Jego prace można było podziwiać na licznych wystawach w Polsce, w tym oczywiście w Słupsku, ale także we Francji, Włoszech, Niemczech, a nawet za oceanem w Nowym Jorku.
Most ocaleje
Most czołgowy w Słupsku z całą pewnością będzie rozebrany. Jednak konstrukcja nie zostanie zniszczona. Miasto szuka dla przeprawy nowego zastosowania.
Lubiany przez słupszczan most czołgowy musi zniknąć. Przeprawa bowiem znajduje się na trasie budowy kolejnego etapu ringu miejskiego. Droga ma zapewnić lepszą komunikacje osiedli Akademickiego i Westerplatte z pozostałą częścią miasta. Stary most jednak nie spełnia wymogów i w jego miejsce trzeba będzie wybudować zupełnie nowy.
Most czołgowy nie zostanie jednak przeznaczony na złomowanie. Wręcz przeciwnie ma być zabezpieczony.
Nie wiadomo jednak jakie zastosowanie znajdzie most czołgowy. Możliwe, że posłuży jako nowa kładka w ramach planowanych ścieżek rowerowych.
Słupski most czołgowy nie przedstawia większych wartości historycznych i architektonicznych. Jest to tak zwana konstrukcja BAJLEJA. Podczas II wojny światowej angielski inżynier opracował łatwą w montażu i demontażu konstrukcję. Wyprodukowano takich mostów setki. Jeden po wojnie trafił do Słupska.
Dla wielu jednak mieszkańców most czołgowy, ma ogromną wartość sentymentalną. To między innymi zdecydowało o jego zabezpieczeniu podczas budowy ringu i powtórnym wykorzystaniu w przyszłości.
Album pamięci na jubileusz
Słupski Ośrodek Kultury w tym roku świętuje 70-lecie istnienia. W ramach obchodów jubileuszu powstanie między innymi wirtualny album pamięci. Złożą się na niego zdjęcia i wspomnienia osób związanych z ośrodkiem kultury, ale również bywalców wydarzeń tam organizowanych.
SOK nie zawsze nosił tę nazwę, pod którą funkcjonuje dzisiaj. Zanim stał się Słupskim Ośrodkiem Kultury, funkcjonował pod nazwami: Powiatowy Dom Kultury, Wojewódzki Dom Kultury, Wojewódzki Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Kultury, a w końcu Słupski Ośrodek Kultury. Dzisiaj jego częścią jest również emcek, przez lata funkcjonujący pod pełną nazwą Młodzieżowe Centrum Kultury.
Z okazji jubileuszu SOK przygotowuje wirtualny album pamięci. Będzie się składał z fotografii i wspomnień osób związanych z tą instytucją na przestrzeni dekad. Zarówno twórców, uczestników kół, zajęć, warsztatów, pracowni artystycznych, grup teatralnych czy muzycznych, jak i bywalców organizowanych przez ośrodek wydarzeń. Każdy, kto ma wspomnienia związany z SOK-iem czy jego poprzednikami, może na swoim profilu na facebooku je spisać i dołączyć fotografie. Ważne, aby oznaczyć wpis hasztagiem #70latSOK.
Wówczas pracownicy ośrodka z łatwością je odnajdą i dodadzą do innych wspomnień, które ułożą się w wirtualny album pamięci. Ten zobaczyć i przeczytać będzie można pod koniec roku.
Ale to nie jedyne wydarzenie z związku z obchodami roku jubileuszowego. Tych będzie wiele, ale kulminacyjnym będzie 7. SALWA na słupskich bulwarach, która odbędzie się na początku maja.
Ustka zbroi się dla mieszkańców
W Ustce zostanie uzbrojonych sześć hektarów gruntów. Umowę w tej sprawie z wykonawcą podpisał burmistrz miasta. To pierwsza taka inwestycja od wielu lat.
Podpisanie umowy jest efektem przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Pełna nazwa zadania to: „Uzbrojenie terenów przy ul. Darłowskiej w Ustce w systemie zaprojektuj i wybuduj”. W efekcie uzbrojona zostanie działka o powierzchni prawie 6 hektarów. Wybudowane zostaną sieci wodociągowe oraz kanalizacja sanitarna.
Wartość inwestycji to koszt ponad 6,5 miliona złotych. Ponad 6 milionów złotych Ustka pozyskała z Rządowego Funduszu Polski Ład „Program inwestycji strategicznych.” Czas realizacji to 24 miesiące od dnia podpisania.