Pierwsze miesiące roku to czas składania zeznań podatkowych. Rozliczając się z fiskusem, możemy przekazać półtora procenta podatku wybranej organizacji pozarządowej. W Słupsku takich stowarzyszeń i fundacji działa kilkadziesiąt.
Po zmianach związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu, w tym roku podatnicy mogą w rozliczeniu podatkowym wskazać, do jakiej organizacji pożytku publicznego ma trafić nie jeden, jak przez wiele ostatnich lat, ale półtora procenta naszego podatku.
Działające w Słupsku organizacje pozarządowe prowadzą bardzo szeroką działalność. Zajmują się zarówno osobami starszymi i z niepełnosprawnościami, dziećmi, bezdomnymi zwierzętami, pomocą psychologiczną, wsparciem po wyjściu z chorób, pomocą prawną, pomocą osobom ubogim. Są również stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz większych lub mniejszych społeczności.
Według stanu na koniec listopada 2022 roku, w Słupsku działa 39 fundacji, stowarzyszeń, towarzystw i klubów, które mają status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że można na nie przeznaczyć półtora procenta naszego podatku. Szczegółowy wykaz organizacji oraz ich numerów KRS, które należy wpisać w zeznaniu podatkowym, chcąc przekazać datek, znajdują się na stronie internetowej Centrum Inicjatyw Obywatelskich: cio.slupsk.pl.
I choć odpis pojedynczego podatnika to często tylko kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, przy dużej skali pomocy niewielkie kwoty składają się w bardzo duże sumy. Od lat najwięcej pieniędzy z odpisu podatkowego trafia do Towarzystwa Opieki Paliatywnej im. Janiny Różyckiej, które prowadzi w Słupsku Hospicjum Miłosierdzia Bożego. Tylko z jednego procenta za 2021 rok do hospicjum trafiła w ubiegłym roku rekordowa kwota niemal 620 tysięcy złotych. PIT-y w Urzędzie Skarbowym podatnicy muszą złożyć do końca kwietnia.