Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Polacy na emigracji pracują, zarabiają i czerpią z tego satysfakcję

Podziel się
Oceń

Liczba Polaków przebywających za granicą z każdym kolejnym rokiem jest coraz większa. Według statystyk pod koniec 2016 roku na emigracji przebywało ponad 2,5 mln naszych rodaków, co było wynikiem o 4,7% większym niż w roku 2015. Większość z nich wyjeżdża w celach zarobkowych, w poszukiwaniu lepszego życia. Najczęściej wybierają naszych zachodnich sąsiadów – Niemcy. Austria i Holandia także wydają się im krajami atrakcyjnymi pod względem zarobkowym. Co robią i jak pracują Polacy na emigracji?
Polacy na emigracji pracują, zarabiają i czerpią z tego satysfakcję

Polki za granicą, praca szuka człowieka

Kobiety z Polski chętnie podejmują się pracy za granicą. Czeka tam na nie wiele możliwości, które są w stanie zapewnić im satysfakcjonujące zarobki. Podejmują się bardzo różnej pracy, jednak to opieka nad osobami starszymi jest tą, która cieszy się największym zainteresowaniem. Duża liczba obowiązków, znajomość języka, ciężka praca – tak niektórzy postrzegają ten zawód, który, jak się okazuje, nie wymaga kierunkowego wykształcenia. Każda osoba, która wykazuje się empatią, zaangażowaniem w swoje obowiązki, umiejętnościami zrozumienia drugiego człowieka, współczuciem i chęcią niesienia pomocy, odnajdzie się w tej pracy.

Kobiety, ale też mężczyźni, opiekując się seniorem w Niemczech czy Austrii, zarabiają nawet kilkakrotnie więcej niż osoby pracujące w tym zawodzie w Polsce. To jeden z podstawowych czynników, który przyczynia się do narastającej fali emigracji Polaków do zachodnich sąsiadów. Powstaje również wiele firm zatrudniających opiekunów osób starszych. Firmy te organizują wyjazdy, a także doszkalają i kształcą swoich pracowników. Jedną z nich jest Felizajob, która zatrudnia opiekunów seniorów zarówno w Niemczech i Austrii, jak i w Polsce, co pokazuje, że dostrzega duże zapotrzebowanie na pomoc osobom starszym także w naszym kraju.

Mężczyźni tylko na budowie? Niekoniecznie!

Młodzi Polacy podejmują się również pracy sezonowej, najczęściej przy zbiorach owoców i warzyw. To łatwy sposób na zarobienie większych pieniędzy przez studenta i ucznia, jednak trzeba liczyć się z intensywną pracą i nierzadko mało komfortowymi warunkami zakwaterowania. Mężczyźni z kolei jeszcze do niedawna podejmowali się głównie pracy na budowie na stanowisku pomocnika budowlanego, a przy większym doświadczeniu nawet fachowca od odpowiedzialniejszych zadań. Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja się zmieniła. Polacy wciąż podejmują się za granicą pracy w branży budowlanej, jednak docenili oni możliwości, jakie zyskują dzięki pracy w roli opiekuna osób starszych. Wciąż istnieje przekonanie, że jest to praca dla kobiety, ale polscy mężczyźni, szczególnie młodzi, udowadniają, że także są w stanie sprostać temu dużemu wyzwaniu. Jest to praca dająca bardzo dużo satysfakcji, kształtująca system wartości młodzieży, uczy zrozumienia drugiego człowieka i empatii. Jest to jeden z niewielu zawodów, który zmienia życie i postrzeganie świata.

Polacy wyjeżdżają za granicę, ponieważ tam mogą zarobić więcej w krótszym czasie. Opieka nad osobami starszymi jest jednak nie tylko pracą, ale lekcją życia, przygodą, z której wracamy z większym bagażem doświadczeń.

 

Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych Felizajob

 

Artykuł sponsorowany


Reklama