Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czym jest reumatyzm?

Podziel się
Oceń

Na wstępie warto zaznaczyć, że to pojęcie nie określa jakiejś konkretnej choroby lecz pewne utrwalone przez lata określenie na różnego rodzaju dolegliwości związane ze stawami, które cechują się dość charakterystycznym bólem. Jego główną cechą jest przewlekłość i różnego rodzaju nasilenie bólu.
Czym jest reumatyzm?

Tym terminem potocznie określamy więc około 200 różnych chorób. Być może dlatego, jak twierdzą specjaliści z http://ruszajpozdrowie.pl/co-to-jest-reumatyzm-poznaj-jego-przyczyny-i-objawy/ pacjenci coraz rzadziej słyszą diagnozę choroby reumatyczne, a coraz częściej lekarze sięgają po pogłębione badania, by odkryć przyczyny.

Dolegliwości jak wiele innych

Najczęściej pod jednym pojęciem ukrywają się takie choroby jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenia ścięgien, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, bóle pleców. Jak widać, przekrój jest dość szeroki, a do tego dochodzą jeszcze dużo rzadsze choroby, które dają podobny obraz kliniczny. Wszystkie one działają destrukcyjnie na tkankę łączną, powodując sztywnienie, osłabienie i ból. Stąd tak szerokie objawy reumatyzmu. Do najważniejszych z nich będą należeć bóle stawów zarówno pojedynczych, jak i całych zespołów. Mogą one być sporadyczne, przewlekłe, ale w stanie nasilonym pozbawiają człowieka możliwości wstania z łóżka. Poza tym często pojawiają się obrzęki i zaczerwienienie. W rezultacie nieleczona choroba może na trwale uszkodzić staw lub go zdeformować.

Jak sobie radzić?

Wskazując na przyczyny reumatyzmu, autorzy http://ruszajpozdrowie.pl/ zwracają uwagę przede wszystkim na ich wielorakość. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na czynniki genetyczne, które często ujawniają się w podeszłym wieku. Poza tym lekarze dostrzegają zaburzenia immunologiczne i to im przypisują znaczną część odpowiedzialności za choroby stawów. Częstą przyczyną degeneracji tkanki łącznej są różnego typu nowotwory.

Teoretycznie reumatyzm jest dość prosty do rozpoznania. Warto jednak pokusić się o szerszą diagnostykę, by poznać prawdziwy powód problemów. Najczęściej wykonuje się badania laboratoryjne i analizy obrazowe, które są niezbędne w postawieniu prawidłowej diagnozy. Na reumatyzm jednoznacznie będą wskazywać takie wyniki jak OB, stężenie białka czy liczba białych krwinek. Poza tym niezbędne są badania RTG, tomografii oraz rezonansu. Jeśli lekarze będą podejrzewali przyczyny nowotworowe, zapewne zalecą badania histopatologiczne.

Warto podkreślić jednak, że recepta na reumatyzm nie istnieje. Jeśli doszło do zmian w stawach, to nie da się ich odwrócić, a jedyne, co możemy zrobić, to spowolnienie postępowania choroby i zastosowanie leczenia objawowego. Warto też skierować się do dobrego fizjoterapeuty, który pomoże powstrzymać postęp choroby.

 

Artykuł sponsorowany


Reklama