Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Medycyna pracy w Słupsku - jak wybrać odpowiednią poradnię?

Podziel się
Oceń

Będąc właścicielem firmy lub też kierownikiem działu HR, należy kierować na badania wstępne, okresowe i kontrolne swoich pracowników. Kwestia badań pracowniczych jest ściśle uregulowana w Kodeksie pracy. Jak wybrać jednak odpowiedniego lekarza czy poradnię medycyny pracy, aby badania odbywały się zgodnie z prawem pracy, a przedsiębiorca płacił za nie niewygórowaną cenę?
Medycyna pracy w Słupsku - jak wybrać odpowiednią poradnię?

Czym zajmuje się poradnia medycyny pracy?

Lekarz ze specjalizacją medycyny pracy czy poradnia medycyny pracy zajmują się przeprowadzaniem u pracowników badań wstępnych, które są konieczne przed podjęciem przez nowego pracownika pracy zawodowej lub przed przeniesieniem na inne stanowisko pracy, na którym istnieją czynniki uciążliwe lub szkodliwe. Badania wstępne realizuje na zlecenie pracodawców i są one przez nich opłacane.

Niemniej jednak w zakresie usług takich poradni są także badania okresowe i kontrolne, na które kieruje pracownika pracodawca, jak i badania końcowe. Te ostatnie realizowane są z inicjatywy samego pracownika. Badania okresowe potwierdzić mają, że stan zdrowia pracownika nie uległ w danym czasie pogorszeniu i jest on w stanie kontynuować wykonywanie obowiązków zawodowych na danym stanowisku pracy.

Badania medycyny pracy w Słupsku możemy wykonać na przykład w Centrum Medycznym Falck znajdującym się przy ulicy Prostej1b od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:00

Jak wyglądają badania z zakresu medycyny pracy?

Niezależnie od stanowiska, na którym ma pracować lub pracuje pracownik, będzie on poddawany w poradni medycyny pracy badaniom ogólnym, wykonywanym przez lekarza internistę. Jeśli na badania wstępne, okresowe lub kontrolne zgłasza się pracownik biurowy, zwłaszcza taki, którego obowiązki zawodowe wymagają pracy przy komputerze, konieczne będzie przeprowadzenie badania okulistycznego.

Pracownicy wyższego szczebla w hierarchii organizacyjnej firmy - kierownicy czy menadżerowie i dyrektorzy, poddają się testom psychologicznym. Szerszy zakres badań medycyny pracy dotyczy osób pracujących jako kierowcy zawodowi oraz pracowników fizycznych.

Kiedy wykonać poszczególne badania?

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez ważnego zaświadczenia o zdolności do wykonywania pracy, jakie wystawia lekarz medycyny pracy. To w gestii pracodawcy jest skierowanie nowego pracownika, czy kandydata na pracownika do poradni i zobowiązanie go do wykonania określonych badań wstępnych. Ich koszty ponosi przedsiębiorca.

Badania okresowe przeprowadza się z różną częstotliwością - u pracowników pracujących w warunkach szkodliwych będzie to co 2 lata, a u pracowników biurowych nawet co 5 lat. Zawsze, jeśli tylko jest to możliwe, należy je przeprowadzać w czasie pracy pracownika. Dlatego przy wyborze poradni medycyny pracy warto zwrócić uwagę na godziny pracy lekarzy, aby możliwe było spełnienie tego założenia, nawet jeśli pracownik pracuje w systemie zmianowym.

Kompetencja lekarzy

Absolutną koniecznością przy podpisywaniu przez pracodawcę umowy o współpracę z wybraną poradnią medycyny pracy jest skontrolowanie, czy pracujący w niej lekarze rzeczywiście posiadają kompetencje lekarza medycyny pracy i mogą posługiwać się tym tytułem. Jest to istotne z punktu widzenia dopełnienia obowiązków wynikających z bezpieczeństwa i higieny pracy i samego prawa pracy.

 

Artykuł Partnera


Reklama